.
Neden İnternette Reklam Yapılması Gerekiyor
29.01.2011 - 01:43
Neden İnternette Reklam Yapılması Gerekiyor ve firmanız için internet reklamının önemi size kazandırdıkları konusundaki içerik yazımız eklenmiştir internet reklam hakkındaki ya ...

Seo Nedir ve seo yapılırken neler dikkat edilmeli
29.01.2011 - 01:35
Seo Nedir ve seo yapılırken nelere dikkat edilmeli seo teknikleri neler olduğu nasıl yapıldığı ve yapılan web tasarımı seo çalışması ile web sitenize ve firmanıza ne gibi faydalar sağladığ ...

Seo Optmizasyon Hakkındaki Yazımız Eklenmiştir
29.01.2011 - 01:17
Seo Optmizasyon web siteleriniz için neden yapılması gerektiği ve sizin firmanıza web sitenize sağladığı avantajlar nelerdir bununla ilgili içerik yazımız eklenmişdir Seo Optmizasyon ...

Google Pagerank Değerleri ve Pagerank Güncellemesi Başladı
21.01.2011 - 00:04
Beklenen Google Pagerank Değerleri Veriliyor 21.01.2011 tarihi itibari ile gece 00:10 dan itibaren google pagarank değerlerini vermeye başlamış bulunmakta google pagerank değerlerini en son 27.03.201 ...

Web Site Tasarım Fiyatları
30.10.2010 - 14:25
Web Site Tasarım Fiyatları araştırırken veya web sitesi yaptırmak için bir fiyat araştırması yapıyorsanız öncelikli bilmeniz gerekenler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz sayfamızdan ...


» Tüm Haberler
Yazılım Dilleri

Yazılım Dilleri özellikleri ve kullanılan teknolojiler hakkında bilgiler bulabileceğiniz bilgi sayfamız,asp ile web tasarım,Html ile web tasarım,php ile web tasrım hakkında.

Asp Yazılım 

 

ASP, ya da Active Server Pages (Etkin Sunucu Sayfaları), Microsoft tarafından geliştirilen internete yönelik sunucu taraflı (serverside) çalışan bir teknolojidir. Sunucunun sadece durağan sayfaları istemciye (ziyaretçi) göndermesi yerine, ziyaretçiden veri kabul edilmesi gerekliliğinin sonucunda ortaya çıkmıştır. ASP sayfaları çoğunlukla VBScript kullanılarak yazılır, ancak @Language komutuyla JScript, hatta Perl gibi başka bir dil de seçilebilir. Bir ASP dosyasının içinde, özel nesneler ve VBS, JS, SQL kodları bulunur, bu sayfalar istemci tarafından istendiğinde sunucu öncelikle ASP içindeki kodları icra ederek, istemciye göndereceği bilgiyi oluşturur ve gönderir. Gönderilen bilgi genellikle HTML (ya da SGML) şeklindedir. Fakat sadece bunlarla sınırlı değildir, aynı şekilde bir grafik dosyasıda oluşturulup, istemciye gönderilebilinir.
Yazılım Dilleri

ASP sayfaları HTML kodlarının içine gömülü şekilde oluşturulduğu halde bir kez server tarafından yorumlandığında saf HTML olarak döner. Kaynak kodlara bakıldığında ASP kodları görülmez. Bu kodlamacıların kaynaklarını saklamalarını kolaylaştırır.


ASP'de Kullanılan Nesneler

ASP sayfalarında özel altı adet nesne kullanılır.


Application
ObjectContext
Request
Response
Server
Session

ASP ile oluşturulmuş bir sayfaya başka bir dosyadan içerik çekme işlemine yarar. ABC.asp adında bir dosyamız var bu dosyamızın için kodumuzu yazdığımızda, default.asp dosyası ABC.asp dosyası içinde yazdığınız yerde görülecektir.ASP ile genellikle değişken veri isteyen sayfalar yapılır. Örneğin bir sitenin mutlaka haberler, forum, ziyaretçi defteri gibi modüllere ihtiyacı vardır. Bütün bunları HTML'de ancak Flash, Javascript gibi bir ek bileşenle de gerçekleştirebiliriz ama bunlar sayfanın performansını düşürür ve tasarlanması ve kodlanması zordur. Oysa ASP'de bütün bunlar bir kaç satırlık basit kodlarla yapılabilir.

ASP.NET Yazılım

ASP.NET, Microsoft tarafından pazarlanan bir web uygulama gelişimi teknolojisidir. Özdevinimli (dinamik) web sayfaları, web uygulamaları ve XML tabanlı web hizmetleri yaratılmasına olanak sağlar. Aynı işletme tarafından geliştirilen .Net çatısı'nın (framework) parçası, ve artık işletmece desteklenmeyen ASP teknolojisinin devamını teşkil eder.

Her ne kadar isim benzerliği olsa da ASP.NET, ASP'ye oranla çok ciddi bir değişim geçirmiştir. ASP.NET kodu ortak dil çalışma zamanı (ingilizce - common language runtime) altyapısına dayalı çalışır, diğer bir deyişle, yazılımcılar .Net çatısı tarafından desteklenen tüm dilleri ASP.NET uygulamaları geliştirmek için kullanabilirler. Yani, Java teknolojisinde olduğu gibi, yazılımcı tarafından yazılan kod, çalıştırılmadan önce sanal bir yazılım katmanı tarafından ortak bir dile çevirilmektedir.
Php Yazılım
Php Yazılım

PHP, özellikle mysql veritabanıyla birlikte ve Linux işletim sistemi altında iyi bir performans sergilmektedir. C/C++ diline olan benzerliği nedeniyle bu dili önceden bilenlerin PHP öğrenmesi oldukça kolaydır. Kolay öğrenilmesi ve hızlı performansı nedeniyle Facebook, YouTube, Yahoo, Wikipedia ve OGame gibi dünyaca ünlü sitelerin yazımında kullanılmasına rağmen, kodların kolay anlaşılabilmesi açısından ve birden fazla programcı tarafından sürekli geliştirilmesi gerekli büyük projelerde Java nın kullanılması daha uygun görülmektedir. Ancak sadece web tabanlı yazılımın geliştirilmesi söz konusu olduğunda Java ya göre öğrenilmesinin daha kolay olması nedeniyle genellikle PHP tercih edilmektedir. PHP, web tasarımında önemli kolaylıklar sağlasa da 2005 te Google in AJAX kullanmaya başlamasından sonra tek başına öğrenilmesi yeterli olmamakta AJAX'ı öğrenmek için gerekli JavaScript , XML, HTML, ( ve CSS ) ile birlikte bir bütün oluşturabilmektedir.
Html Yazılım Web Tasarım
HTML Yazılım

Zengin Metin İşaret Dili (İngilizce Hyper Text Markup Language, ks. HTML) günümüzde İnternet üzerinde veri paylaşımı için kullanılan en yaygın metin tabanlı dildir. HTML, Bir programlama dili olarak tabir edilemez. Zira HTML kodlarıyla, kendi başına çalışan bir program yazılamaz. Ancak bu dili yorumlayabilen programlar aracılığıyla çalışabilen programlar yazılabilir. Programlama dili denilememesinin nedeni tam olarak budur. Temel gereği yazı, görüntü, video gibi değişik verileri ve bunları içeren sayfaları birbirine basitçe bağlamak, buna ek olarak söz konusu sayfaların internet tarayıcı yazılımlar tarafından düzgün olarak görüntülenmesi için gerekli kuralları belirlemektir. Default office programı Microsoft FrontPage'dir.html W3C tarafından standartlaştırılmaktadır.

Web kavramı, CERN'de bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners-Lee'nin HTML adlı bilgisayar dilini bulup geliştirmesiyle oluşmuştur.

AJAX Yazılım

 

AJAX (İngilizce:Asynchronous JavaScript and XML), İnternet sayfalarında JavaScript ve XMLHttpRequest kullanımı ile etkileşimli uygulamalar yaratan tekniğin adıdır. Nasıl okunması gerektiği konusunda bir genel uzlaşma olmamakla birlikte çoğunlukla yazıldığı gibi 'ajaks' olarak okunurken, kimileri tarafından aynı yazımlı isme iye futbol takımı örnek gösterilerek 'ayaks' olarak okunmaktadır. İngilizce'de 'ey-ceks' olarak okunur.

En yaygın kullanım alanı, sayfayı yeniden yüklemeye gerek kalmaksızın, sayfada görünür değişiklikler yapmaktır. XMLHttpRequest kullanılarak birden fazla bağımsız işlem yapılabilir. Bazı bilişim uzmanları, AJAX'ın HTML ve XML'den sonra en yenilikçi İnternet yazılımı olduğunu ve Web 2.0.'ı sonlandırıp, 3. evrenin kapısını açtığını öne sürmüşlerdir.

Asynchronous JavaScript and XML sözcüklerinin kısaltması olan Ajax, etkileşimli (interaktif) web uygulamaları yaratmak için kullanılan bir web programlama tekniğidir. Temel amacı arka planda sunucuyla ufak miktarda veri değişimi sayesinde sayfayı daha hızlı güncellenebilen web sayfaları yapmak, dolayısıyla kullanıcının istediği her anda bütün web sayfasını güncellemek derdinden kurtulmaktır. Bu da web sayfasının etkileşimini, hızını ve kullanılabilirliğini artırmak demektir.

 

 

Ajax tekniği aşağıdaki teknolojileri kullanır:

Bilgiyi biçimlendirmek ve görüntüsünü değiştirmek için XHTML (ya da HTML) ve CSS.

Görüntülenecek bilgiyi dinamik olarak göstermek ve onunla etkileşimli çalışmak için özellikle JavaScript ve JScript gibi ECMAScript olan kullanıcı tarafındaki bir scripting dili yardımıyla erişilebilen DOM.

Web sunucusu ile bilgi değiş tokuşunda kullanılan XMLHttpRequest objesi. Bazı Ajax frameworklerde ve bazı durumlarda web sunucusuyla bilgi alışverişi için XMLHttpRequest yerine IFrame de kullanılır; diğer uygulamalarda ise dinamik olarak eklenen JavaScript TAG'leri de kullanılabilir.

Kullanıcıyla sunucu arasındaki bilgi alışverişlerinde genelde XML formatı kullanılır. Önceden hazırlanmış HTML, düz metin, JSON ve hatta EBML dahi olmak üzere herhangi bir format da kullanılabilir. Bu tip dosyalar sunucu tarafında herhangi bir script (PHP, ASP vs.) ile bile üretilmiş olabilir.

DHTML, LAMP ve SPA gibilerin aksine Ajax kendi başına bir teknoloji değildir, ancak terim birçok teknolojinin bir bütün olarak kullanıldığını ifade eder.

 

 

MySQL Yazılım

MySQL, altı milyondan fazla sistemde yüklü bulunan çoklu iş parçacıklı (multi-threaded), çok kullanıcılı (multi-user), hızlı ve sağlam (robust) bir veritabanı yönetim sistemidir.

UNIX, OS/2 ve Windows platformları için ücretsiz dağıtılmakla birlikte ticari lisans kullanmak isteyenler için de ücretli bir lisans seçeneği de mevcuttur. Linux altında daha hızlı bir performans sergilemektedir. Kaynak kodu açık olan MySQL'in pek çok platform için çalıştırılabilir ikilik kod halindeki indirilebilir sürümleri de mevcuttur. Ayrıca ODBC sürücüleri de bulunduğu için birçok geliştirme platformunda rahatlıkla kullanılabilir.

Geliştiricileri, 500'den fazlası 7 milyon kayıt içeren 10.000 tablodan oluşan kendi veritabanlarını (100 gigabyte civarında veri) MySQL'de tuttuklarını söylüyorlar. MySQL, tuttuğu tablolarla çok kullanıcılı sistemlerde söz konusu olan erişim hakları sorununu başarılı bir şekilde çözmektedir. MySQL'in 4.0 sürümü ile birlikte 'transaction' desteği, 4.1 sürümüyle birlikte de alt sorgu desteği eklenmiştir.

Ayrıca 'veri tutarlılığını (referential integrity)' sağlama işinin programcıya bırakılması tercih edilmiştir, ancak bu bir dezavantaj olarak görülmeyebilir. Çünkü pek çok veritabanı programcısı VTYS'lerdeki veri tutarlılığı'nın esnek olmayan, zorlayıcı bir özellik olduğunu düşünmektedir.

MySQL'in Gelişimi

İlk başta mSQL ile tablolarına kendi hızlı yordamları (ISAM) ile bağlanmak için işe girişmişdir.

mSQL'in yeterince hızlı ve esnek olmadığı sonucuna varınca, mSQL ile aynı programlama arayüzüne (API) sahip yeni bir SQL arayüzü yazmıştır. mSQL API'sinin seçilmesinin nedeni piyasadaki kodların kolaylıkla kendi veritabanlarına aktarılabilmesidir.

'My'SQL isminin nereden geldiği tam olarak bilinmiyor. MySQL'den önce de ekip kendi yazdıkları araçlara 'my' takısını ekliyordu. Öte yandan MySQL'in yaratıcısı Michael ' Monty' Widenius'un kızının adı da My dır.

MySQL'in sembolü olan yunusun adı 'Sakila'. İsim, dünya çapında yapılan 'Yunusa isim verin' yarışmasının sonucunda, gelen birçok önerinin arasından yazılımın geliştiricileri tarafından seçildi. Sakila, Afrika'da Swaziland'de konuşulan yerel dilden alınma bir kelimedir.

Neden MySQL?

Çok hızlı, güvenilir ve kullanımı kolaydır.

MySQL'e Python'dan Java'ya kadar birçok programlama dili ile erişilebilir.

Apache ve PHP ile beraber web-veritabanı uygulamalarında çok yaygın olarak kullanılır. Apache-PHP-MySQL üçlüsü için hazırlanmış çok geniş bir yazılım yelpazesi bulunmaktadır.

Özellikle internet ortamında önem kazanan, çok esnek ve güçlü bir kullanıcı erişim kısıtlama/yetkilendirme sistemine sahiptir.

MySQL'in Bazı Özellikleri

Unix türevlerinden Amiga'ya kadar birçok farklı platformda çalışabilir.

Birden fazla CPU ile kolaylıkla çalışabilir.

60000'in üzerinde tablo, 5 milyarın üzerinde satır ile çalıştığı söylenen MySQL sistemler bulunmaktadır.

Transaction ve/ya atomik işlem kullanan çeşitli tablo tiplerini desteklemektedir.

Tabloların kontrolü, optimizasyonu ve tamiri hızlı bir biçimde yapılabilir.

Windows için ODBC desteği bulunmaktadır, ODBC 2.5 komutları tamamen desteklenmektedir.

Farklı karakter setlerini (iso8859-9, ...) ve onlara göre sıralama yapılmasını destekler, farklı dillerde hata mesajları verebilir.

Özellikle internet ortamında önem kazanan, çok esnek ve güçlü bir kullanıcı erişim kısıtlama/yetkilendirme sistemine sahiptir.
 

MySQL ve Diğer Veritabanı Sunucuları

MySQL gelişimi sırasında, veritabanı sunucularının yılların birikimi 'gelenek'lerinin önemli bir kısmını yok saymıştır. 'Olmazsa olmaz' denilen birçok özelliğin, aslında birçok durumda önemli olmadığını ortaya koymuştur.

MySQL çeşitli 'pratik' çözümler için geliştirilirken, diğer veritabanı sunucuları akademik düzeyde belirli kurallar ve 'veritabanı bilimi' ışığında geliştirilirler.

Veritabanı uygulamalarının %80'inin, SQL özelliklerinin sadece %20'lik bir kısmına gerek duyduğu ilkesi çerçevesinde geliştirilir.

MySQL size farklı tablo tipleri ve işleme türleri ile esneklik sağlar.

Eğer teknik olarak 'basit' bir projeniz varsa, MySQL sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

Eğer teknik olarak 'karmaşık' bir projeniz varsa, geleneksel veritabanı sunucularında yer alan gelişmiş özelliklere ihtiyaç duyabilirsiniz.» Tümü