Anasayfa

Google Hizmetleri

Backlink

Backlink Nedir ?

 

Backlink spesifik olarak var olan web sitenize farklı sitelerden alınan ve sitenizin  url yada kelimeye tanımlanan çapa linktir bu linke tıklanması sağlanarak web sitenizin ziyaret edilmesini teşvik için yapılan işlemdir backlink. Seo çalışması yapılacak sitenin en etken faktörü backlinktir ve google arama sayfasında üst sıralara çıkması için google bu çalışmalara göre siteleri listeler arama sayfa sonuçlarında.

 

 

Backlink bir sitede belirgin bir şekilde bağlantı verilerek başka bir siteye tıklama yöntemi ile ziyaretçi göndermek için yazılan metin veya resimli banner ile geçiş yapılan bir işlemdir.Backlink markalı bir URL (adınız, işletmenizin adını,ürün hizmet, vs.) olabilir, hedeflediğiniz anahtar kelimeleri veya cümleleri içerir ve sitenizin arama motorundaki hedeflenen kelimelerde sıralamalarda yükselmenizdeki en etkili yöntemdir.Backlink bir sinyal gönderici olarakta algılayabilirsiniz örneğin sitenizi bir çok rehber siteye, bloglara ve sosyal ağlara ekleyerek sitenizin varlığından arama motoru robotlarını eklediğiniz yerlerden sizin sitenize geçiş yapmasını sağlamış olursunuz.


Backlink Çalışmaları Nasıl Yapılmalı ?


Backlink bir bina olarakda düşünebilirsiniz bina yapılırken önce temelden başlanır temel sağlam yapılmalıdır ki üst katları taşıyabilsin, bir web sitesine backlink çalışması yapılmadan önce sitenin analizi yapılmalı bu analiz sitenin içerik yapısı, sitenin yaşı, kodlaması vb. gibi unsurlar incelenerek hedef kelime ile alakalı içerikleri olan diğer web sitelerinden backlink alınarak web sitenizin arama motoru sıralamalarında yükselmesi sağlanır.


Google ve diğer arama motorları backlink (bağlantı türü) çok önem vermektedir bu yüzden backlink alacağınız sitelerin kaliteside önemlidir. Örneğin ceza almamış veya pr (pagerank) değeri 1. 2. 3. 4. 5 olan sitelerden web sitenize backlink almanız sizi sektörünüzdeki diğer rakiplerinizden çok daha avantajlı hale getirir arama motorlarında. Backlink alacağınız makele yazısı özgün olmalı ve kaliteli sitelerden sitenize link alınmalıdır. Google ve diğer arama motorları sitenize gelen linklerin doğal, organik ve kaliteli olmasına dikkat eder.Backlink bağlantıları için artık Facebook, G+ Plus, Twitter, İnstagram vb. gibi sosyal ağlar etkin şekilde kullanılıyor sosyal ağların ziyaretçileri çok olduğundan web sitelerinize bu sosyal ağlardan çok sayıda link verilerek hem sitenize backlink almış oluyorsunuz hemde sitenizin trafiğinde artış sağlanıyor.

Genel

 

Backlink Nasıl Alınmalı ve Süreçleri ?


Profil Backlink (firma rehberleri veya forum sayfalarından alınan link)


Metin (makale) web sitenizin içeriği ile ilgili diğer sitelerde makele yazılarak makale içinden kelime bazlı link


Resimli Backlink( sitelere görsel resim verilerek web sitenize bağlantı verilmesi)


Alıncak linklerin dofollow olmasına dikkat edilmeli


Backlink sayısına dikkat edilmeli bir anda çok fazla siteden link verilmemeli haftalık program çerçevesinde sıralı kontröllü şekilde zaman yayarak ve sürekli yeni backlinkler oluşturularak devam edilmeli.