Anasayfa

Google Hizmetleri

Seo

Seo kelimesi internet dünyasına ilk olarak 2006 yılında Rohit Bhargava yazdığı bir makale ile giriş yapmıştır ve günümüzde dijital pazarlama, sosyal medya, arama motoru optimizasyonu uygulamalarında artık çok büyük bir pazar haline gelerek bu alanda şirketleşmelerin yanı sıra kurumlar, bankalar, tatil siteleri, online satış siteleri kendi bünyelerinde seo danışmanı veya bir kaç kişiden oluşan seo ekipleri kurarak sosyal medyayı ve arama motorlarındaki pozisyonları yükselterek marka yaratma veya marka değerlerini korumayı hedeflemektedirler.


Seo Fırsatlarını Kullanarak Sonuca Gitmek !!!


Seo aslında bir nevi ''fırsatları kullanmak'' anlamınada gelir sonuçta hedeflenen kelimelerde web sitenizin Google arama sonuçları sayfasında veya diğer arama motorlarında organik sonuçlarda (reklamların hemen altında) yer alması için yapılan çalışmalarla istenilen kelimede hedefe ulaşmak bir fırsatı yakalamakdır.Google doğru yapılan, kurallara uyumlu, içeriği uygun hazırlanmış ve dış bağlantılarla desteklenmiş her siteye içeriğindeki seo çalışması yapılan kelimelerde google arama sonuçları sayfasında ilk sıralara çıkma fırsatı mutlaka verir.


Profesyonel Seo !!!


Seo aslında bir profesyonellik gerektiren bir iştir. Seo çalışması yapılan bir sitenin google aramalarında yükseltmek için sadece sitedeki odaklanılan hedef kelimelere yoğunlaşmalı bununla ilgili özgün içerik yazılmalı ve özgün resimler kullanılmalı. Seo uygulanan kelimeyle alakalı dış link (backlink) verilerek desteklenmeli yanlız destek alınan sitelerin daha önce google tarafından ban yememiş ve spam cezası almamış olması gerekmektedir bunun araştırılmasını seo yapan kişi yada şirketler yaparak size sunmalıdır. Seo yaptırmaya karar verdiyseniz profesyonel seo hizmeti yapan deneyim ve seo konusunde tecrübeye sahip yerlerle çalışmalısınız. Seo bilgi ve deneyim gerektirmektedir günümüzde internetin bu kadar yaygın kullanıldığını düşünürsek eğer burada bilgi ve profesyonellik altından daha değerlidir.


Seo Yaptırmanın Önemi !!!


SEO yaptıran kişi ödeme yapar seo yapan ödeme alır bu bir takas hizmetidir. Seo için ödeme yapan yaptığı ödemenin karşılığında ürün ve hizmetleri daha çok kitlelere ulaşarak sürekli değer kazanarak şirketini ve işlerini büyütür. Seo ekonomik açıdan firma ve şirketlere süreklilik arz ederek değer artırır. Seo optimizasyonu olmayan bir site sürekli aynı yerinde kalmayarak google arama sayfalarında sunduğu ürün ve hizmetlerde sürekli arka sayfalara düşerek değer kaybeder.Seo optimizasyon yaptıran firmalar sürekli değer kazanırken bu çalışmayı yaptırmayan sürekli değer kaybederek küçülmeye mahkum olur.


Seo optimizasyon süreçleri ve kalıcılığı !!!


Seo çalışması yapılırken süreç önemlidir bir sitenin hedeflenen kelimelerde google ilk sayfada çıkma süresi 3 ay ile 6 ay arası değişkenlik gösterir bu süreçde web sitenizin seo çalışmasını sabırla beklemelisiniz acele edilir ise web sitenizi riske edersiniz çünkü hızlı yükselen siteleri google kısa sürede fark eder ve sitenizi cezalandırabilir. Kalıcı ve etkili bir seo zaman, profesyonellik, tecrübe ve sürekli sitenizin takibi yapılarak desteklenmesi sonucu firmanızın web sitesi sürekli değer kazanır ve size ekonomik katkı sağlar. Seo optimizasyon çalışmaları artık firma ve şirketlerin en çok ihtiyaç duyduğu bir iştir bundan birkaç yıl öncesinde gidersek insanları kandıran bir çok seo şirketi, seo firması ve bireysel kişiler vardı bunlar yaptıkları ile firma ve şirket sahiplerinin parasını alarak hizmet vermeyerek insanların zaman ve emeklerini boşa harcamışlardır fakat artık bu durum değişti ve firma şirket sahipleri kaybede kaybede bu işin değer ve önemini öğrenmiş bulunmakta ve seo konusunda yaptığı çalışmalarla kendilerini ıspatlayan ve seo referansları olan güven verebilecek seo şirketleri ile çalışmayı tercih etmekteler.


Seo Optimizasyon yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar !!!


W3C geçerlemesi

LSI tekniği ile eşdeğer içerikli kelimelerin içeriğe yansıtılması

Başlık (Title) Uzunluğu

Başlık en fazla 70 harf olmalıdır.. 70 harften fazla olması arama motorları tarafından spam olarak algılanır.

Açıklama (Description) Uzunluğu

Açıklama kısmı 160 harfden az olması uygundur. 160 harfden çok olması arama motorları tarafından spam olarak algılanmaktadır.

Anahtar Kelime (Keywords) Uzunluğu

Anahtar kelime bölümü meta etiketi 260 harften az olmalıdır. 260 harften uzun olması arama motorları tarafından spam olarak algılanmaktadır.

H (Heading Tags) Etiketleri

Sitenizde mutlaka h etiketlerine yer vermelisiniz. H etiketlerinin kullanımına dikkat edin

"robots.txt" dosyasının kullanımı

Meta etiketlerin kullanımı

İçeriğin özgün olması (başka sitelerden kopya yazılar eklenmemeli kendiniz yazın yazıları)

Site içi dolaşımın düzenlenmesi(kullanıcılar sitede kolayca bilgilere ulaşmalı)

Sitenizin içeriği ile alâkalı başka sitelerden backlink alınmalı(sitenize referans link)

Sitnizde hedeflenen anahtar kelimelerin site içinde vurgulanmalı

Arama motoru robotlarının siteyi daha hızlı taraması için site haritası oluşturmalı

Hedeflenen anahtar kelimeleri kalın belirgin özellikler kullanarak öne çıkarın sayfada

Tablo düzeni ile tasarlanmamış, CSS tabanlı siteler oluşturmalısınız

Bir sayfadaki link sayısının 100'ün altında kalması gerekli

Resimlerin mutlaka alt etiketleri kullanarak içerikle alakalı kelimeler yazmalısınız

Site açılış hızına doğrudan etki edebilecek Resimlerde Genişlik ve Yükseklik Değerleri

Sitenizdeki resimlere genişlik (width) ve yükseklik (height) değerlerini girebilirsiniz. Bu sayede arama motorlarının resim optimizasyonu için faydalı olacaktır

Kullanıcı dostu url yapısı tercih edilmesi

Sitedeki tüm yazılan yazıların site geneli ile uyumlu olması gerekmektedir

"404" sayfalarının çalışan bir sayfaya yönlendirilmesi

Site için Favicon görseli kullanın

Sitenin içerik-kod oranı kısa olması gerekir

Sitenizin güncel ve özgün içerik ile sürekli desteklenmesi gerekmektedir

Sitenizde kullanılan resimlerin özgün olması(kendiniz resim çekip koymak en doğrusu)

Sitenizin barındırıldığı sunucunun yaşadığınız ülkede olmasında fayda var daha etkili olur

Sitenizin facebook, twitter, instagram, linkedin vb. gibi sosyal medyada bilinirliğini arttırılmalı

Sitenizden otoriter sitelere Dofollow veya Nofollow etiketleri ile işaretlenmiş link çıkışları vermek

Sitenizin sürekli açık olmasına dikkat ediniz

Gereksiz Javascript kodlardan (kullanıcının içeriğe odaklanmasını kesen uygulamalardan) siteyi arındırmak

Google Insights puanlamasında mobil ve masaüstü olmak üzere iki alanda da 70 üzeri puan elde etmek için sitenizdeki hataları düzenlemelisiniz

Alan adının uzun süreden beri kaydedilmiş olması açık olamasıda etkendir

Alan adının ilgili anahtar kelimeleri içermesi daha uygun olacakdır.